Polish Dutch English French German

A+ A A-

"Długotrwałe nęcenie i kamuflaż zestawu kluczem do sukcesu" - Tomasz Skaźnik

  • Kategoria: Piórem karpiarza
  • Opublikowano: sobota, 19, maj 2012 17:41
  • Marcin Janic
  • Odsłony: 5724
altalt
W artykule tym chciałbym przedstawić moje patenty na tegoroczne zasiadki karpiowe. A więc zacznijmy od początku .Podstawową sprawą na udane łowy jest zlokalizowanie miejsca żerowania karpi i zastosowanie odpowiedniej taktyki nęcenia.

Sprawa nęcenia wygląda u mnie następująco gdyż łowie na dużej dzikiej zaporówce , a z własnego doświadczenia wiem ze takie łowiska wymagają długotrwałego systematycznego nęcenia aby były efekty.

Nęcenie zaczynam już kilka tygodni przed pierwszą planowaną zasiadką a nawet i miesiąc .Podstawowymi komponentami, którymi nęcę łowisko to : kukurydza, rzepak, konopie, pellet oraz kulki proteinowe. Zanętę podaje w odpowiedni ilościach przeze mnie ustalonych , a sprawa wygląda następująco podczas jednego nęcenia zużywam 5kg kukurydzy 2kg rzepaku 1kg konopi 1kg pelletu i 1,5kg kulek. Ważne jest również aby kulki i pellet podawać o różnych rozmiarach i nie bać się podawać się dużej ilości ziaren, gdyż w naszą zajęte i tak wpłynie dużo innego białorybu, które będą pobierać nasz pokarm. Ja preferuje nęcenie ciągłe a w początkowej fazie nęcenia można podawać zanętę nawet codziennie, natomiast gdy łowisko już jest jakiś czas nęcone, to podaje zanętę co drugi dzień . Podczas zasiadki nęcenie punktowe według mnie jest najlepszym rozwiązaniem. Następną sprawą którą chciał bym omówić jest zestaw końcowy, który tez jest bardzo istotna sprawa aby odnieść sukces . Jeśli już jesteśmy przy temacie zestawu końcowego to chciał bym zwrócić uwagę na kamuflowanie zestawu, które według mnie jest bardzo istotne i praktyczna na dzikiej wodzie. U mnie zestaw końcowy wygląda następująco ołowiany ciężarki zastępuje ciężarkami kamiennymi które staram się samemu robić. Ciężarki te idealnie komponują się w naturalne dno, poniżej pokazuje ciężarek przeze mnie wykonany oraz sposób jego wykonania:
alt

alt
alt
alt

Przypon staram się też w pewnym stopniu zakamuflować i robię to następująco .Udaje się do sklepu krawieckiego i kupuje włóczkę trawowa i przeciągam przez nią przypon .Tak przygotowany zestaw staje się niemal niezauważalny i idealnie komponuje się z dnem .Następnym moim patentem jest wykorzystanie roślinek z akwarium, wykonanie takiego przyponu jest bardzo proste, wystarczy tylko przeciągnąć przypon przez pęd roślinki, a prezentuje się to tak jak na dołączonym zdjęciu :
alt

alt

Chciałbym wam również powiedzieć cos na temat zapachów, które sprawdzają się w lecie na moim łowisku ale i również na innych łowiskach .Absolutnym kilerem na letnie zasiadki według mnie jest jest przynęta zapachu "Monster Crab" jak i wszelkie jego łamańce "Monster Crab + truskawka" bądź tez inne słodkie zapachy łamane różnego rodzaju nutka rybną.

Mimo tego iż lato jest dobrym okresem na połów karpia to staram się stosować haki małego kalibru w przedziale od 2 do 6. Gdy zaobserwujemy już piękne spławy i zerowanie karpia w naszym łowisku oraz systematyczne brania możemy zmienić haki na te o większym rozmiarze.

Podsumowując ten oto artykuł chciałbym podkreślić iż systematyczne i długotrwałe nęcenie, jak i kamuflaż zestawu końcowego jest kluczem do sukcesu.

Tomasz Skaźnik

Nie masz uprawnień, zaloguj się aby komentować.

Musisz być zalogowany by móc pisać

Facebook Slider