Polish Dutch English French German

A+ A A-

"Sprzęt dla początkującego karpiarza" - Andrzej Walczak

  • Kategoria: Piórem karpiarza
  • Opublikowano: poniedziałek, 08, kwiecień 2013 13:40
  • Marcin Janic
  • Odsłony: 7509
alt
Czytając posty na forach karpiowych często spotykałem się z zapytaniami ludzi chcących rozpocząć przygodę z karpiowaniem , jaki kupić sprzęt nie drogo a dobry. Niema na to złotego środka ale postaram się przedstawić moją propozycję skompletowania dobrego sprzętu, nie ponosząc przy tym ogromnych kosztów.

Częstym pytaniem jest jaką wędkę kupić do 200zł. Na rynku jest dość duża oferta w takim przedziale cenowym ja chciałbym zaprezentować wędziska na które natrafiłem całkiem przypadkowo. Przeglądając wędziska w jednym ze sklepów wpadł mi w rękę kij który mnie bardzo zaciekawił.

SHAKESPEARE CARP ROD CYPR QT 3,6 M/3LBS.
alt

Wędzisko świetnie leży w ręce akcja progresywna krzywa ugięcia 3 lbs skład trzy częściowy - czopowy długość transportowa 129 cm, zbudowany na wysokiej jakości matach węglowych X-WRAP ,na slim blanku wyposażona w przelotki SIC oraz uchwyt kołowrotka DPS oraz nylonowy klips do żyłki . Rękojeść jest wykonana z materiału EVA ,z antypoślizgową powierzchnią. Bardzo ładne wykończenia opis na blanku bez dodatkowych upiększeń złącza typu spigot z dodatkowymi wzmocnieniami kije prezentują się znakomicie.
alt
Dodam kilka danych o tych wędziskach: Pierwsza przelotka od dolnika 24 mm Przelotka szczytowa 7 mm Długość dolnika od mocowania kołowrotka 65 cm Odległość pierwszej przelotki od mocowania kołowrotka 84 cm Ilość przelotek 6 + szczytowa.
alt
Cena tego wędziska wacha się w przedziale od 150 zł do 170 zł jak dla początkującego karpiarza to naprawdę bardzo dobra propozycja.

Kolejnym pytaniem często zadawanym jest ? jaki kołowrotek do 200 zł? Tak jak w przypadku wędzisk wybór jest bardzo duży, ja pozwolę sobie na zaproponowanie sprawdzonego modelu kołowrotka Holendersko-Niemieckiej firmy SPRO. Kołowrotek jaki chciał bym zaproponować to SUPER LONG CAST PRO 4600 jest to absolutny hit w śród kołowrotków firmy Spro kołowrotek z przednim hamulcem i dużą aluminiową szpulą typu Long Cast która pomieści odpowiedni zapas żyłki. Ślimakowy system posuwu szpuli typu ?Worm Shaft ? pomaga w idealnym ułożeniu żyłki na kołowrotku co ułatwia oddawanie dalekich i celnych rzutów. Dodatkowym atutem jest system który zapobiega dostawaniu się żyłki pod szpulę. Pojemność szpuli głównej to: 300 m/0,30mm ; 230 m/0,35mm ; 180 m/0,40 mm Jest to sprawdzony model kołowrotka za nie wygórowaną cenę która wacha się w przedziale od 165 zł do 195 zł. To dobry kołowrotek w uczciwej cenie.
alt
alt

Kolejnym elementem jest linka główna -żyłka na tym elemencie proponował bym nie oszczędzać, ale kupować z rozsądkiem dobrą żyłkę która wystarczy na nawinięcia na dwa kołowrotki można kupić od 30zł do 50 zł za odcinek żyłki 600-100 m. Sprawdzone żyłki które z czystym sumieniem mogę polecić to: Sufix- Xcelon za 600 m zapłacimy ok 30 zł, Tandem Baits - Carbon Line ok 40 zł za 1000 m, Daiwa - Samurai Carp ? 16 zł za 350 *500 m.
alt
alt
Plecionki przyponowe ? bardzo ciekawą propozycję ma firma PROLOGIC w jej ofercie znajdziecie plecionki takie jak : Viper NS , Reptilian V2, Super Snake , Soft Core , Desert Viper a ceny nie nadwyrężą kieszeni ceny są od 20 zł do 45 zł za 15 m plecionki i 30 zł za 5 m Soft Core.
alt
Pozostałych elementów zestawów nie będę opisywał gdyż jest to indywidualna sprawa każdego wędkarza, każdy ma własne preferencje i upodobania jedni wolą łowić na bezpieczny zestaw inni na metodę lub na zestaw przelotowy, pół przelotowy, helikopterowy.

Podsumowując koszt na zakup opisanych prze ze mnie wędzisk i kołowrotków i żyłki dla jednego zestawu to od 345 zł do 415 zł. Czy to dużo myślę że nie zważywszy na to, że nie jest to najgorszy sprzęt i mam pewność, że posłuży kilka lat i będzie sprawiał przyjemność w łowieniu.

Nie masz uprawnień, zaloguj się aby komentować.

Musisz być zalogowany by móc pisać

Facebook Slider