Polish Dutch English French German

A+ A A-

Zimowe karpie - Marek Starczewski

  • Kategoria: Piórem karpiarza
  • Opublikowano: niedziela, 20, grudzień 2009 18:00
  • Marcin Janic
  • Odsłony: 19819

altalt

Do niedawna uważałem, że karpiarz próbujący łowić zima karpie, jest niespełna rozumu. W listopadzie, tak jak moi koledzy cały sprzęt karpiowy znosiłem do piwnicy i z niecierpliwością oczekiwałem nadejścia wiosny. Kiedyś uważałem, ze karpie zapadają zima w stan odrętwienia i przestają żerować.

alt

Oczywiście w niektórych warunkach tak jest, co jednak nie oznacza, ze ta reguła obowiązuje we wszystkich łowiskach. O tym czy karpie będą brały, czy tez nie decyduje mnóstwo czynników.

Na początku artykułu chce zaznaczyć, że tekst będzie oparty na wiedzy i doświadczeniu anglika Andy Little - specjalisty w połowie zimowych karpi. Zimowymi karpiami interesuje się od zeszłego roku i pomimo małego doświadczenia postanowiłem zmierzyć się z tym tematem.

alt

Do zimowego łowienia należy się odpowiednio przygotować


Łowienie zimowych karpi jest stosunkowo proste, pod warunkiem, że będziemy mogli je obserwować. Niestety takie sytuacje zdążają się bardzo rzadko. Gdy jednak okażę sie, ze mamy taka możliwość to warto kilka dni poświęcić na obserwacje wody. Nasza uwaga powinna skupić się głownie na miejscach w pobliżu zawad, obumarłych grążeli itp. Pozwoli to nam szybko zorientować się w charakterze łowiska i zwyczajach karpi. Obserwacja pomoże nam wyeliminować długie godziny siedzenia nad wędkami zarzuconymi w niewłaściwym miejscu i czasie. Aby zimowe karpiowanie przyniosło sukces musimy wybrać odpowiedni zbiornik oczywiście, najlepsze wyniki osiągniemy w zbiorniku z dużym pogłowiem karpia i mała ilością naturalnego pokarmu. Wybieramy małe zbiorniki kilku hektarowe, chyba ze ktoś chce odnaleźć 20 karpi w 50 h jeziorze.

alt

W małych zbiornikach łatwiej zlokalizować ryby


Tajemnica skutecznego łowienia zimowych karpi polega na rozsądnym nęceniu. W zimnej wodzie ryby znajdują się rzeczywiście w pewnym letargu i dlatego tez potrzebują znacznie mniej pokarmu. Musimy wiedzieć ze, karpie na zimę zbijają się w grupy i co jakiś czas poszczególne osobniki opuszczają zimowisko w poszukiwaniu pokarmu, odpływając nie dalej jak kilka metrów. Dlatego tez nasze nęcenie musi być bardzo precyzyjne i przemyślane. Nęcimy regularnie, ponieważ ryby będą popadały w stan odrętwienia jeśli odstępy miedzy ,,posiłkami" będą zbyt długie. Warto przygotować kilka miejscówek, będziemy mieli większe pole manewru i łatwiej będzie zlokalizować karpie. Nęcimy produktami najwyższej jakości bogatymi w białko i węglowodany (pamiętajmy, ze woda jest zimna metabolizm ryb pracuje bardzo wolno, dlatego tez skład kulek musi być odpowiednio zbilansowany, nasze kulki musza być odżywcze, ale jednocześnie łatwo strawne), jeżeli nasze kulki będą ubogie, karpie przestaną je pobierać. Wytypowane miejscówki nęcimy niewielka ilością kulek ok. 30 -40 dziennie,0,5 kg pelletu i konopi, całkowicie rezygnujemy z kukurydzy, łubinu itp.,

alt

Konopie


alt

Kulki


alt

Pellet


Jeżeli będziemy mieli taka możliwość, sprawdźmy czy zanęta znika, jeśli tak to śmiało możemy przystąpić do łowienia. Miejscówki nieodwiedzane przez karpie przestajemy nęcić. Zestawy końcowe dobieramy do warunków łowiska, ale powinny być one zdecydowanie odchudzone pozbawione elementów, które mogą zaniepokoić karpie, dlatego rezygnujemy z rurek antysplątaniowych itp. Jako przynęty najczęściej używam jednej kulki proteinowej( wielkość nie gra roli), która dipuje. Istnieje pewien związek pomiędzy braniem karpia, a późniejszym jego holem. Jeżeli swinger gwałtownie podskoczy do góry , to możemy być pewni, że czeka nas emocjonujący holu. Branie oznajmiające delikatnym drganiem szczytówki oznacza spokojna walkę. Wszystko zależy od stanu w jakim znajduje się ryby, czy są w zimowym letargu czy tez obudziły się na krotki moment zerowania.

alt

W tym przypadku na karpie jest już za póżno, chyba że z przerębla


Dlaczego łowienie karpi zima jest aż tak pociągające? Sadze, ze sprawia to piękno ryby, które znajdują się akurat w najlepszej kondycji. Cóż mogą być czasem trochę odrętwiałe, ale dają ogromna satysfakcje. 

alt


Marek Starczewski


Nie masz uprawnień, zaloguj się aby komentować.

Musisz być zalogowany by móc pisać

Facebook Slider