Polish Dutch English French German

A+ A A-

Marker - zrób to sam... - Aleksander Jojko

  • Kategoria: Sprzęt karpiowy
  • Opublikowano: poniedziałek, 10, maj 2010 21:00
  • Marcin Janic
  • Odsłony: 35116

altalt

Do budowy bojki wykorzystałem kilka metrów rurki (pcv 1/2 cala) pociętej na elementy o dowolneje długosci wg uznania:). Koszt jednego metra to nie wiecej, niz 2 zł, pocięte części trzeba zabezpieczyć przed dostawaniem się wody, w prezentowanej bojce włożyłm kawałek styropianu a same końcówki uszczelniłem silikonem saniarnym.

Do produkcji markera potrzebujemy:

1- rurka PCV  1/2cala  6m  (cena za metr 2 zł)
2 - złączka z gwintem zew. 6 szt. (cena za szt. 1,5 zł)
3 - złączka z gwintem wew. 6 szt.  (cena za szt. 1,5 zł)
4 - silikon sanitarny 1 tuba ok. 12 zł
5 - taśma odblaskowa (cena ok 10zł)
6 - karabińczyk (cena 4 zł)
7 - cieżarek
8 - klej do rur pcv (cena 20 zł)
9 - kula styopianowa (cena 5 zł)
10 - lampa solarna - 10 zł

Wszystkie elementy bojki są skręcane, w tym celu zastosowałem złączniki z gwintem, (koszt jedngo kompletu to ok 3 zł), które należy osadzić na kleju do rur i kształtek PCV wykorzystywanych w insalacji wodnych. Koszt takiego kleju to niestety ok 20 zł. Inne kleje, które wypróbowałem  niestety zawiodły. Za cięzarek moze posłużyć  cokolwiek- ja miałem pod ręką kawałek obciętgo sworznia, do którego dospawałem ucho i połączyłem z bojką za pomocą karabiczczyka. Część górną bojki okleiłem taśmą odblaskową o tzw. strukturze plastra miodu, dzięki czemu swietnie odbija światło (koszt taśmy to ok 10 zł z przesyłką). Z powodzeniem można zastosować naklejki fluo wykorzystywane z samochodach cieżarowych. Najwiecej problemu miałem z oświetleniem markera. Po wielu próbach począwszy od lamp rowerowych, a skonczywszy na zniczach z czujnikiem zmierzchu postanowiłem zastosować niewielką lampke solarną, którą również połączyłem klejem do rur PCV.
Żeby nasza bojka prezentowała się jak należy i zawsze była umieszczona prostopadle do lustra wody, użyłem styropanowej kuli, która umieszczona jest przelotowo na górnej części markera.
Niestety koszt wykonania był dość wysoki, głównie przez eksperymentowanie i kilkakrotnie zmianę np: łączenia elemenów, zastosowanego kleju czy  oświetlenia. Myslę, ze pomysł na marker przedstawiony przeze mnie pomoże Wam uniknąć niepotrzebnych kosztów i da wiele satysfakcji nad wodą.

altalt

Łączniki z gwintem.

alt

alt

altalt

Ciężarek ołowiany z ruchomym karabińczykiem.

altalt

Taśma odblaskowa o strukturze plastra miodu.

alt

alt

Lampa solarowa zamontowana na szczycie bojki.

alt

Kula styropianowa działa jak statecznik, a dodatkowo jest lepiej widoczna na wodzie z dalekich odległości.


Aleksander Jojko

Nie masz uprawnień, zaloguj się aby komentować.

Musisz być zalogowany by móc pisać

Facebook Slider