Polish Dutch English French German

A+ A A-

"Idealne wędzisko karpiowe" - Marcin Janic

  • Kategoria: Sprzęt karpiowy
  • Opublikowano: piątek, 12, listopad 2010 06:22
  • Marcin Janic
  • Odsłony: 32723

altalt

Niewątpliwie wybór wędziska, to bardzo ważna i trudna sprawa. Sklepy wędkarskie są wręcz pełne różnego rodzaju wędzisk karpiowych różniących się od siebie skrajnie, począwszy od parametrów, a na cenie skończywszy. Każdy, kto decyduje się na zakup nowych wędzisk, zadaje sobie to pytanie: co powinno mieć idealne wędzisko karpiowe w sobie? Pytanie jest ogólnikowe, jednak postaram się wskazać kilka szczegółów, które przydają się podczas zakupu.

Najważniejszymi cechami każdego wędziska jest ich skład, krzywa ugięcia, długość, akcja, materiał, z jakiego jest ono wykonane, ciężar wędziska, przelotki oraz uchwyt kołowrotka. Typowe wędzisko karpiowe powinno być dwu-częściowe, myślę że optymalna długość to 3,60-3,90m. Im mniej składów, tym wędzisko lepiej pracuje, co z kolei poprawia nasz komfort podczas wyrzutu zestawu oraz holu ryby. Uważam, że długość 3,90m jest optymalną, takim wędziskiem będziemy potrafili posłać nasz zestaw na dalsze odległości, a w momencie holu karpia takim kijem jesteśmy w stanie kontrolować zachowanie ryby.

Ciężko jest jednoznacznie określić idealne parametry dobrego wędziska, ponieważ tak naprawdę uwarunkowane jest to charakterem wody, na której łowimy. Tak więc gdy łowimy na zbiornikach małych , a nasz zestaw znajduje się niedaleko brzegu, wtedy nasze wędzisko może mieć mniejszy ciężar wyrzutu, tj. 2,5-2,75lbs i akcję paraboliczną. Gdy łowimy na zbiornikach większych, a zestaw musimy umieścić ponad 100m od brzegu, wtedy odpowiednie wędzisko do takiego łowienia powinno się charakteryzować akcją szczytową oraz krzywą ugięcia 3-3,5lbs.

Pomijając jednak same parametry, idealne wędzisko karpiowe powinno być wykonane z dobrej jakości włókna węglowego, dzięki czemu będzie ono odporne i wytrzymałe na obciążenia w trakcie użytkowania. Dodatkowo ciężar wędziska powinien wahać się w granicach 200-400gr. Jest to bardzo ważne podczas użytkowania, np: w trakcie długiego holu, ponieważ ciężki kij będzie prowadził do utraty naszych sił i zmęczenia ręki.

Elementami, na które jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę, a które powinny być wysokiej klasy to przelotki oraz uchwyt kołowrotka. Przelotki w karpiówce narażone są na ekstremalne warunki podczas holu, jaki i zwijania zestawu. Kij karpiowy powinien być uzbrojony w przelotki typu SIC, które umożliwiają stosowanie plecionki, jako linki głównej, mają bardzo dużą odporność na ścieranie, nie niszczą żyłki nawet po kilku latach użytkowania wędziska oraz są idealne do walki z największymi karpiami. W dobrym wędzisku ważne jest również, aby przelotki były ustawione w jednej (prostej) linii, natomiast mocowania przelotek powinny być wykonane starannie. Pierwsza przelotka powinna być o dużej średnicy oraz znajdować się odpowiednio daleko od kołowrotka, aby podczas rzutu żyłka swobodnie wysuwała sie ze szpuli i nie napotykała na opór w postaci pierwszej przelotki o zbyt małej średnicy.

Uchwyt kołowrotka natomiast powinien być solidny, wytrzymały i dobrze trzymający się w ręku, uniemożliwiający ślizganie oraz przesuwanie stopki kołowrotka. Uchwyt powinien być również niezawodny, pozwalający na szybką wymianę kołowrotka na inny. Jest to niejako serce naszego kija, miejsce w którym wędzisko razem z kołowrotkiem tworzy harmonijną całość.

Istotną sprawą również, na którą ja zwracam uwagę, jest długość samego dolnika. Jestem osobą wysoką, dlatego dla mnie im dolnik jest dłuższy (odległość od uchwytu kołowrotka do zatyczki u dołu), tym lepiej potrafię wykorzystać parametry wędziska podczas rzutu. Dolnik powinien być zaopatrzony w zatyczkę, która często spełnia rolę przeciwwagi, odpowiedniego balansu i wyważenia wędziska.

Kolejnym istotnym elementem są łączenia poszczególnych - zazwyczaj dwóch - składów. Poszczególne elementy powinny do siebie pasować, nie powinno być żadnych luzów oraz problemów z rozłączeniem poszczególnych składów, ponieważ często sie zdarza, iż niedopasowane elementy się zakleszczają i nie jesteśmy w stanie ich rozłączyć.
Podsumowując powyższe cechy, można podzielić je na dwie grupy. Do pierwszej grupy należy zaliczyć parametry wędziska, czyli długość, krzywa ugięcia i akcja, które tak naprawdę dobieramy indywidualnie do charakteru naszego łowiska oraz sposobów połowu. Myślę, że parametry te wynikają częściowo z drugiej grupy cech, są niejako ich wymiernymi.

Do drugiej grupy możemy zaliczyć cechy, które wpływają na to, że nasze wędzisko będzie idealne, czyli:
a) materiał, z którego jest wykonane nasze wędzisko, czyli włókno węglowe dobrej jakości,
b) ciężar wędziska, który powinien się wahać w granicach 200-400gr,
c) odpowiednie wyważenie blanku wędziska, dzięki któremu będziemy mieli komfort podczas łowienia - wyważenie tak naprawdę zależy głównie od projektanta, który już na etapie rysunku projektuje dane wędzisko.
d) odpowiednie uzbrojenie - przelotki typu SIC, mocny i niezawodny uchwyt kołowrotka, metalowa zatyczka w dolniku spełniająca role przeciwwagi.
e) dokładność wykonania - odpowiednio dopasowane do siebie poszczególne elementy, dobrej jakości lakier odporny na warunki atmosferyczne a także uszkodzenia mechaniczne, przelotki ustawione w linii prostej, a ich mocowania wykonane starannie.
f) i oczywiście bardzo dobra relacja ceny do jakości.


Poniżej wybrałem kilka wędzisk, które są ogolnodostępne w sklepach wędkarskich i które mają opinie wędzisk dobrych, których używa wielu polskich i zagranicznych karpiarzy:


alt

DAIWA BLACK WINDOW 3,9m 3,5lbs

Seria Black Widow Carp oferuje cieńkie blanki o niewielkiej wadze i dużej wytrzymałości. Duże tytanowo oksydowane dwustopkowe przelotki i szczytowa akcja. Znakomita relacja ceny do jakości

cena: 181złalt

SHIMANO ALIVIO CX SPECIMEN 13-300 DL

Popularne karpiówki Shimano Alvio zostały w tym roku zaprojektowane całkowicie od nowa: ich nowe blanki budzą zaufanie; są lekkie, elastyczne ale z zapasem mocy oraz wykończone dyskretnie i elegancko. Uzbrojone w przelotki Shimano Hardlite i uchwyt kołowrotka Shimano DPS Reel Seat są doskonałą propozycją dla karpiarzy w przystępnej cenie.

Nr kat: ALCX13300
Długość: 3.90m.
Waga: 372g.
Dł. transportowa: 201cm.
Ilość elementów: 2
Ilość przelotek: 6
Ciężar rzutowy: 125g.
Materiał XT30

cena: 186zł

alt
FOX WARRIOR ES 3ft, 3,25lbs

Na początku wyprodukowaliśmy Warriora, następnie Warriora XT, które są najlepiej sprzedającymi sie wędkami w historii wędkarstwa. Warrior ES jest trzecim produktem, który kontynuuje tradycje serii wielokrotnie nagradzanych wędek Warrior. Akcja łowienia przebiega przez 'tip' oraz środek wędki, który nawet gdy jest poddany ogromnemu obciążeniu funkcjonuje znakomicie. Dzięki temu Warrior ES jest idealny na łowienie przy pomocy lekkich torebek (PVA) oraz podczas łowienia przy różnego rodzaju utrudnieniach (roślinność wodna).
Posiada skrócona rączkę, która zbudowana jest z kombinacji Duplonu oraz Gumy, aby stworzyć nieślizgającą sie centralną część. Jest to produkt, który ma wygląd jak wszystkie wędki z serii Warriora.

cena: 399zł
alt ROBINSON DIAFLEX PRO CARP 12ft, 2 1/4lbs

Super mocne karpiówki wykonane w technologi NT! Sztywny grafit 80 mln PSI plus specjalnie zaprojektowany układ warstwowy CS-Matrix umożliwiają uzyskanie bardzo smukłych blanków o niespotykanych własnościach rzutowych i wytrzymałościowych.Dwunastostopowy kij jest uniwersalną karpiówką, bardzo wygodną w przypadku średniej wielkości łowisk, zaś dłuższy, trzynastostopowy, idealnie spełnia wymagania wędziska do extra dalekich wyrzutów. Wszystkie karpiówki z serii Diafl ex są uzbrojone w przelotki z pierścieniami Sic, uchwyty do kołowrotka Fuji, a rękojeści wykonano z materiału Hi-Carbon typu "T-Woven Graphite".

cena: od 455zł


alt
FOX WARRIOR ELITE 13ft 3,25lbs

Warior Elite zbudowana jest na sukcesie doskonałych produktów jak Warior oraz Warior XT. Podczas holu ryby wędka zapewnia doskonałe czucie dzięki lekkiemu i super silnemu blankowi który wyprodukowany jest z 40?tonne carbonu? Doskonała do tradycyjnego łowienia z ciężarkami jak i z torbami PVA. Posiada bardzo czułe przelotki które doskonale pracują w trakcie holu a w szczególności podczas gwałtownych zrywów ryby. Jest to produkt o najwyższym standardzie posiadający uchwyt na kołowrotki typu 'big pit'. Bardzo trwałe i lekkie przelotki na potrójnej nodze idealne do użytku z żyłką jak i plecionką. Miejsce na kołowrotek doskonale wkomponowany w blank Laserowo wygrawerowane wzory na zakończeniu wędki Przelotki w rozmiarach 40mm, 30mm, 25mm, 20mm, 16mm, 12mm, i 12mm na szczycie.

cena: 549zł

alt
Sanger Anaconda Power Carp 3,6m -3,25Lbs

Trójskładowe kije karpiowe z najwyższej półki. Cienki, smukły blank, metalowy uchwyt kołowrotka, duże przelotki oraz przelotka szczytowa z wywiniętym kołnierzem. Metalowe tuleje wzmacniające na łączeniach oraz doskonałe wykończenie to bezdyskusyjne atuty nowego wędziska Anacondy.

Długość: 3,6m.
Krzywa ugięcia: 3,25 Lbs
Ilość elementów: 3

cena:549zł

alt
Shimano BeastMaster AX Specimen

Biorąc pod uwagę styl, akcję oraz wykonanie na rynku znajdzie sie niewiele propozycji porównywalnych z tą nową oszałamiającą serią, opartą na wypróbowanym i cieszącym się zaufaniem węglu XT60 oraz dodatkowo wzmocnione włóknem Biofibre. Minimalistyczny, niskoprofilowy uchwyt kołowrotka doskonale wpasowany w ergonomiczny, dzielony uchwyt wędziska, w połączeniu z wspaniałą kolorystyką lakierowania blanku oraz dopełniające całości ceramczne przelotki Shimano Hardlite sprawią, że każdy będzie zadowolony z tego wędziska.

cena: od 478zł

Marcin Janic

Nie masz uprawnień, zaloguj się aby komentować.

Musisz być zalogowany by móc pisać

Facebook Slider