Polish Dutch English French German

A+ A A-

Strzałówki "shock-snag" i "shock-leader" Katran - odpowiedni wybór, to klucz do sukcesu....

  • Kategoria: Sprzęt karpiowy
  • Opublikowano: czwartek, 16, październik 2014 10:49
  • Marcin Janic
  • Odsłony: 3432

Shock-leader jest jedną z najważniejszych części zestawu karpiowego , najczęściej o długości 8-15 metrów, jest bardziej wytrzymały od żyłki głównej.

Na nim spoczywa całe obciążenie podczas ekstremalnych rzutów na ponad 100 metrów. Mamy dwa główne typy shock-leaderów: plecionka i zwężający się leader z żyłki mono. Używając przyponu strzałowego poczujesz się pewnie również podczas holu, gdy ryba jest blisko przy brzegu.

„Jak można określić optymalną długość shock-leadera?”

Gdy ryba w trakcie holu jest już blisko brzegu i wędkarza, kilka zwojów leadera powinno być na szpuli. Wiec optymalna długość shock-leadera składa się z 3-5 zwojów na szpuli (0,5 – 1m) plus długość wędki (3,9m), oraz odległość od wędki do ryby (ok 4-5m), co daje nam w sumie 8-10metrów.

„Jak dobrać średnicę leadera do naszego obciążenia?”

Zazwyczaj stosuje się prostą zasadę, że wytrzymałość przyponu strzałowego musi być 10 razy większa , niż używanego ciężarka, dla przykładu, jeśli używamy ciężarka o wadze 3,5lb - 100gr, to shock-leader musi mieć wytrzymałość 35lb. Bardzo dobrze, jeśli używasz leadera w kolorze kamuflażu, zwiększasz w ten sposób szanse na spotkanie z dużą rybą. Shock-leader ma również bardzo niski współczynnik rozciągania. To wymaga większej dokładności przy wyrzutach i obowiązkowego używania specjalnej rękawicy. W przeciwnym razie bardzo łatwo rozciąć sobie palec strzałówka przy wyrzucie. Pamiętaj również o wyregulowaniu hamulca w kołowrotku, gdyż leader ma małą rozciągliwość i przy gwałtownych odjazdach ryby przy brzegu możesz uszkodzić i rozerwać pysk ryby. Holuj z głową, nie denerwuj się i nie spiesz się a wielki karp będzie najlepsza nagrodą!

Sprawdź również:Jaką plecionkę wybrać, aby przechytrzyć największe okazy? - cz.1 - Braided Hook Links Katran

 

Shock-snag leaders Stels 

Okrągła, gładka , mocno spleciona i tonąca strzałówka. 24 metry na szpuli, można z tego elementu zrobić 3 strzałówki o długości 8 metrów każda. Materiał odporny na obciążenia dynamiczne podczas dalekich rzutów. Trzy różne średnice materiału pozwalają na dopasowanie strzałówki do naszych potrzeb. Materiał niezwykle mocny i odporny na ścieranie, przeznaczony do łowienia w najtrudniejszych warunkach, wśród zatopionych drzew, na dnie pokrytym muszlami i ostrymi kamieniami. Kolory czarny i zielony, który zmienia się na przemian co 50cm sprawia, że jest niewidoczna na dnie. Specjalna powłoka zapobiega strzępieniu, a także dostawaniu się pęcherzyków powietrza do środka włókien, dzięki czemu przypon strzałowy przylega do dna.

 

Shock-snag leaders Concord

Okrągła, gładka , mocno spleciona i tonąca strzałówka. 24 metry na szpuli, można z tego elementu zrobić 3 strzałówki o długości 8 metrów każda. Materiał odporny na obciążenia dynamiczne podczas dalekich rzutów. Trzy różne średnice materiału pozwalają na dopasowanie strzałówki do naszych potrzeb. Materiał niezwykle mocny i odporny na ścieranie, przeznaczony do łowienia w najtrudniejszych warunkach, wśród zatopionych drzew, na dnie pokrytym muszlami i ostrymi kamieniami. Kolory ciemno zielony sprawia, że jest niewidoczna na dnie. Specjalna powłoka zapobiega strzępieniu, a także dostawaniu się pęcherzyków powietrza do środka włókien, dzięki czemu przypon strzałowy przylega do dna.

 

Dlaczego zwykła plecionka nie nadaje się na przypony strzałowe?

Powód jest prosty, zwykła plecionka pływa, jeśli strzałówka będzie unosić się nad dnie, to będzie straszyć ostrożne karpie. Prawdziwy i właściwy shock-leader powinien przylegać do dna. 

 

Sprawdź również: Jaką plecionkę w otulinie wybrać, aby przechytrzyć największe okazy? - cz.2 - Coated braided Hook Links Katran

 

"Tapered mono shock leaders Galaxy camo"

To specjalny materiał na przypony strzałowe. Na szpuli znajduje się 5 sztuk, każda sztuka o długości 12 metrów. Wykonany z wysokiej jakości kopolimeru , pozbawiony pamięci. Materiał jest w trzech kolorach, które zmieniają się na przemian co 50cm – czarna 50cm, przezroczysta 50cm, zielona 50cm, co powoduje kamuflaż pod wodą. W najgrubszej części materiał ma 0,47 mm średnicy (6 metrów) i przechodzi stożkowo (4 metry) do średnicy 0,28mm (długość 2 metry). Dzięki stożkowej budowie przy wyrzucie przypon strzałowy gładko przechodzi przez pierścienie wędki, co umożliwia najdalsze rzuty na łowisku. Materiał można również stosować w morskiej wodzie.

 

"Tapered mono shock leaders Galaxy cast"

To specjalny materiał na przypony strzałowe w kolorze mono. Na szpuli znajduje się 5 sztuk, każda sztuka o długości 12 metrów. Wykonany z wysokiej jakości kopolimeru , pozbawiony pamięci. W najgrubszej części materiał ma 0,47 mm średnicy (6 metrów) i przechodzi stożkowo (4 metry) do średnicy 0,28mm (długość 2 metry). Dzięki stożkowej budowie przy wyrzucie przypon strzałowy gładko przechodzi przez pierścienie wędki, co umożliwia najdalsze rzuty na łowisku. Elastyczny, delikatny, dobrze układa się na dnie. Materiał można również stosować w morskiej wodzie.

 

"Tapered mono shock leaders Galaxy"

 To specjalny materiał na przypony strzałowe. Pięć sztuk o długości 15 metrów każdy.Średnica 0,26 , 0,28, 0,30mm aż do 0,57mm. Nadaje się idealnie do dalekich rzutów, odporny na przeciążenia dynamiczne oraz na splątanie. Materiał przyponowy jest przezroczysty i ma gładką powierzchnię. Produkowany jest z wysokiej jakości nylonu odpornego na ścieranie. Może być stosowany zarówno w wodach słodkich, jak i w wodzie morskiej.

 

 

Zapraszamy do współpracy sklepy wędkarskie i salony karpiowe.

Wyłączny dystrybutor na Polskę

Genesis Carp Marcin Janic

514-227-911

Nie masz uprawnień, zaloguj się aby komentować.

Musisz być zalogowany by móc pisać

Facebook Slider