Polish Dutch English French German

A+ A A-

Kołowrotki - co warto kupić? - Konrad Jasik

  • Kategoria: Sprzęt karpiowy
  • Opublikowano: niedziela, 27, grudzień 2009 13:00
  • Marcin Janic
  • Odsłony: 38252

Kołowrotek jest najważniejszym elementem naszego sprzętu karpiowego, można mieć tak zwany kij od szczotki, żyłkę gorszej jakości, ale kołowrotek musi w 100% spełniać swoje zadanie.


Jest to jeden z elementów, na którym nie warto oszczędzać, ale nie zawsze najdroższe znaczy najlepsze. Firmy karpiowe prześcigają się w produkcji kołowrotków. Z roku na rok wprowadzają nowe modele, najbardziej skomplikowanego mechanizmu całego zestawu. Wprowadzenie przez firmę Shimano modelu Baitrunner w roku 1987 całkowicie zrewolucjonizowało sposób łowienia karpi. Był to kołowrotek z tak zwanym wolnym biegiem. Do dzisiaj firma Shimano wiedzie prym w produkcji kołowrotków, a model BBLC to prawdziwe dzieło sztuki, od kręciołów shimano nie odbiegają również kołowrotki Daiwy, lecz to firmy z wyższej półki, na co nie stać często przeciętnego Polaka.

Shimano Big Baitrunner Long Cast - klasyka karpiowego kołowrotka. Wszystko co najlepsze, zostało zawarte w tym modelu.

Czym sugerować się podczas wyboru kołowrotka?

Zdecydowanie najważniejsza rzeczą to precyzyjny hamulec, źle działający hamulec jest najczęstszą przyczyną zerwania żyłki. Hamulec nie może się pod żadnym pozorem zacinać, szpula kołowrotka powinna obracać się płynnie bez zarzutu. Ale czy kołowrotek tańszy, mniej znanej firmy oznacza, że nie ma precyzyjnego hamulca? Zdecydowanie NIE. Jak nie będziemy umieć odpowiedni wyregulować hamulca to nawet Shimano BBLC nam nie pomoże. Sam się kiedyś o tym przekonałem. Całkiem nie pozorny sumik podczas holu z pontonu na dzikiej wodzie pokazał mi, po co jest tam ta regulacja, najczęściej znajdująca się na górnej części szpuli. Niestety tym razem źle wyregulowany hamulec, skończył się złamaniem wędziska. Po kilku minutach walki udało się bezpiecznie podebrać rybę. Na brzegu waga pokazała tylko 6kg, więc co potrafi karp + 10 sami sobie odpowiedzcie. Regulacja hamulca może znajdować się, w dwóch miejscach na szpuli lub z tyłu kołowrotka. Które umiejscowienie jest lepsze? Pozostawiam do własnej oceny. Powiem tylko, iż regulacja z tyłu kołowrotka jest o wiele łatwiejsza (poręczniejsza) w obsłudze. Regulacja na szpuli natomiast jest o wiele bardziej precyzyjna od regulacji tylnej. Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę to szpula. Powinna być wytrzymała, mocna najlepiej aluminiowa. Jak dla mnie nie ma określonego minimum czy maximum pojemności szpuli. Dlatego, iż na małym zbiorniku nie potrzebujecie 500m żyłki, a na duży zbiornik nie zabierzecie kołowrotka o pojemności szpuli 100m. Optymalną pojemnością szpuli będzie około 150m żyłki 0,33-0,35. Kręciął z taką szpulą znajdzie zastosowanie na większym jak i mniejszym zbiorniku. Dobrze by było jakby kołowrotek posiadał szpule zapasową również aluminiową. Na którą możemy nawinąć plecionkę, przyda się na trudne zbiorniki, posiadające dużo zaczepów, ostrych kamieni czy licznych podwodnych zawad.


Kołowrotki ze szpulą typu: LONG CAST to już standart w dzisiejszym karpiarstwie.


Te dwie cechy są zdecydowanie najważniejsze podczas wyboru kołowrotka, powiem jeszcze, na co warto zwrócić uwagę, aby uniknąć rozczarowań. Tutaj trzeba się zatrzymać przy samej budowie kołowrotka. Musi być solidny, bardzo wytrzymały, zarówno na warunki atmosferyczne jak i mechaniczne, posiadać mocną przekładnie oraz solidną korbkę to jest szczególnie ważne podczas holu, nie może być za krótka, ponieważ będzie powodować cięższe zwijanie.


Zobaczcie, z ilu podzespołów składa się nasz kołowrotek karpiowy. Ten jest bez funkcji wolnego biegu.


Kołowrotek z wolną szpulą czy bez wolnej szpuli? To jest jeden z gorętszych tematów wśród karpiarzy, jedni sobie nie wyobrażają karpiowania bez wolnej szpuli a drudzy z wolną szpulą. Ja osobiście zaliczam się do tych pierwszych. Co to takiego ta wolna szpula? Nic innego jaj system umożliwiający wysnuwanie się żyłki podczas brania ryby przy zamkniętym kabłąku. Siła wysnuwania żyłki jest regulowana najczęściej pokrętłem znajdującym się w tylnej części kołowrotka. Wolny bieg włączamy za pomocą dzwigni zamocowanej najczęściej na górze w tylnej części kołowrotka. Po jej włączeniu następuje wysprzęglenie szpuli, która obraca się z oporem. Wyłączenie wolnej szpuli a zarazem włączenie hamulca przedniego następuje po zwolnieniu dzwigni. Zalety wolnej szpuli są bezdyskusyjne, podczas trudnych momentów holu przy jakichkolwiek kłopotach możemy włączyć wolny bieg, co nie raz może uchronić przed zerwaniem ryby.!!!UWAGA!!! Niektórzy karpiarze używają wolnego biegu do wywożenie zestawu za pomocą łódki przestrzegam przed tym, iż tak nie powinniście robić. Taki sposób wywózki prowadzi do skręcania się żyłki i po kilku takich 100m wywózkach żyłka nadaje się tylko do kosza. Oprócz żyłki cierpi też sam kołowrotek.


Wolny bieg to bez wątpienia bardzo przydatna funkcja, bez której wielu karpiarzy nie wyobraża sobie łowienia karpi

Ważną cechą kołowrotka jest również przełożenie. W młynkach karpiowych najczęściej występuje przełożenie od 4,5: 1 do 5,0: 1. Kołowrotki z mniejszym przełożeniem są bardziej żywotne, dlatego też w wędkarstwie karpiowym używamy kołowrotków o przełożeniu mniejszym, niż w innych metodach wędkowania. Kręcioł z większą szpulą a mniejszym przełożeniem będzie zwijał żyłkę szybciej niż kołowrotek z mniejszą szpulą a większym przełożeniem.


Przełożenie Pojemność szpuli
Jeden obrót
korbki (cm)
5,5:1 0,33 - 200m 79
5,2:1 0,33 - 180m 89
4,8:1 0,33 - 400m 97
4,6:1 0,33 - 575m 120
4,3:1 0,33 - 420m 102


Oprócz tych wszystkich właściwości technicznych trzeba też wiedzieć coś o serwisie. Serwis bezpłatny w czasie gwarancji, która dla każdej firmy jest inna, przy zakupie powinna być wystawiona, najlepiej taki, aby szybko można było odebrać zareklamowany sprzęt a nie tak jak to jest w większości firm pół sezonu.Przed wyborem kołowrotka powinniście sobie odpowiedzieć na kilka pytań:, Czego od kołowrotka oczekujemy? Na jakich zbiornikach będziemy wędkować? Na jakich odległościach? A może będziecie wywozić zestaw za pomocą pontonu czy łódki na zdalne sterowanie. Ten artykuł nie odpowiada na te pytania, opisuje najważniejsze cechy, które posiada każdy kołowrotek a te wyżej wymienione charakteryzują kołowrotek karpiowy. Do połowów karpi możemy zastosować każdy kręcioł nie tylko typowy kołowrotek karpiowy. Mam nadzieje, że chodź trochę pomogę tym artykułem w wyborze odpowiedniego kołowrotka dla początkujących karpiarzy.


Pozdrawiam i życzę trafionych zakupów.


Konrad Jasik

Nie masz uprawnień, zaloguj się aby komentować.

Musisz być zalogowany by móc pisać

Facebook Slider