Polish Dutch English French German

A+ A A-

Sztuka nęcenia - Marcin Janic

altalt

Każdy chyba wie, że najlepszą metodą na złowienie karpia jest jego wcześniejsze nęcenie. To jest to, co naukowcy nazywają "stanem zaufania". Dzięki stałemu i równomiernemu nęceniu budujemy wśród dużych karpi poczucie pewności. Jest to klucz do łowienia rekordowych ryb. Można śmiało stwierdzić, że "bez nęcenia nie ma łowienia".

Sposobów nęcenia jest wiele, a uzależnione to jest od charakterystyki wody, rybostanu, wielkości jeziora, pory roku oraz naszych możliwości. Ilość zanęty nie jest najważniejsza. Jednak dobrze, aby dostosować strategię nęcenia do wyżej wymienionych cech. Ilość zanęty użytej wiosną, na bardzo małej wodzie z niewielką populacją karpia będzie inna, niż jesienią na dużej wodzie o znacznej populacji karpia. Naturalnie w tym wszystkim trzeba wziąć pod uwagę także występujące w wodzie inne białe ryby i raki.

Można wyróżnić dwa podstawowe typy nęcenia, które stosujemy praktycznie za każdym razem, kiedy znajdujemy sie na łowisku. Chodzi głównie o nęcenia na dużej powierzchni, tzw. nęcenia dywanowe oraz nęcenia punktowe. Duże zbiorniki np.: zaporowe wymagają wcześniejszego przygotowania i ściągnięcia ryby w nasze łowisko, natomiast na wodach mniejszych i komercyjnych problem jest mniejszy, ponieważ karp szybciej potrafi zlokalizować nasz zestaw, a my potrafimy, czytając wodę, znaleźć naturalne miejsca pobytu ryby, co bardzo ułatwia nam dalsze łowienie.

NĘCENIE DYWANOWE I ŚCIEŻKI ZANĘTOWE

Klasycznym i najprostszym sposobem nęcenia łowiska jest obsypanie określonej powierzchni dna ziarnem i kulkami. Ilość wrzuconej zanęty oraz powierzchnia nęcenia uzależniona jest od warunków panujących na zbiorniku. Na zbiornikach dużych, zaporowych słusznym jest użycie dużej ilości zanęty i rozsypanie jej nawet na kilkudziesięciu metrach kwadratowych, aby w ten sposób ściągnąć karpie w nasze łowisko. Użycie dużej ilości zanęty spowodowane jest występowaniem w takich wodach zazwyczaj dużej ilości białej ryby innego gatunku, jak leszcze, płocie, krąpie, jazie oraz raki, które skutecznie potrafią oczyścić łowisko z naszej zanęty. Najrozsądniej byłoby znaleźć naturalne ścieżki przemieszczania się karpi, wtedy problem ściągnięcia karpi w łowisko znika, bo karpie w ciągu najbliższych dni na pewno odwiedzą przygotowany przez nas "obficie zastawiony stół". Jednak na dużych zbiornikach jest to niezwykle trudne zadanie i wymaga od nas znajomości danej wody oraz wielu godzin spędzonych na obserwacji zbiornika. Nęcąc dywanowo dodatkowo możemy stworzyć tzw. ścieżki zanętowe do naszego "centrum nęcenia". Ścieżki takie mogą ciągnąć się nawet kilkadziesiąt metrów w głąb zbiornikach. Do nęcenia naszego łowiska używamy kulek oraz ziarna czyli zanęty treściwej bogatej w proteiny i węglowodany, natomiast ścieżki zanętowe można zrobić z produktów, które bardziej będą wpływać na zmysły ryby, aby je ściągnąć w łowisko, ale nie sycić przed znalezieniem miejsca, gdzie leżą nasze zestawy. Dobrym rozwiązanie jest użycie różnego rodzaju pelletów oraz typowych kul zanętowych mocno zlepionych, które zawierają w sobie mało treściwego pożywienia, natomiast duże ilości szybko pracujących składników, drobnych ziaren (konopie, rzepak, rzepik), boosterów i różnego rodzaju stymulatorów. Dobrze zlepiona kula i odpowiednio podsuszona przed wrzucenie potrafi pozostawać w wodzie w całości do 10 godzin pracując cały czas i ściągając ryby w nasze łowisko. Aby zanęcić w ten sposób, nieodzownym staje się posiadanie własnego środka pływającego, jak łódka czy ponton oraz możliwości użycia na danej wodzie tegoż środka pływającego. Na mniejszych wodach taki dywan zanętowy możemy stworzyć za pomocą rakiety zanętowej, peta lub łódki zdalnie-sterującej, jednak będzie to wymagało od nas więcej poświęconego czasu oraz większego wysiłku. 

alt

altalt

Drobna zanęta to idealne rozwiązanie na szybkie łowienie. Sybka zanęta ułatwia nam utworzenie chmury zapachowej. Konopie i rzepak to ziarna oleiste, które przyspieszają metabolizm karpi.


Czas nęcenie uzależniony jest również od charakteru wody, na dzikich zbiornikach często 1-2 tygodnie wystarczą, aby przyzwyczaić karpie do naszej zanęty, natomiast na dużych i trudnych wodach o dużej presji czasami trzeba poświęcić na nęcenia 4-5 tygodni. Przy długotrwałym nęceniu można użyć różnego rodzaju zanęty, w tym kulki, ziarna i orzechy tygrysie. Uważam, że kukurydza jest jedną z najbardziej efektywnych zanęt, która powoduje bardzo szybkie brania, jednak jest ona uwielbiana przez inne gatunki białej ryby, co może nam utrudnić wędkowanie. Orzechy mogą być dobrą alternatywą dla kukurydzy, gdyż nie wzbudza zainteresowania innych gatunków, głównie leszczy, jednak cena jest również kilkakrotnie większa od kukurydzy.

W latach 80tych Anglik Fred Wilton ogłosił teorię, w której głosił, że przynęty typu HNV (High Natural Value)), czyli o dużej wartości odżywczej, zawierające ponad 80 procent protein są dużo bardziej efektywne w wodach o silnej presji wędkarskiej. Dzisiaj już wiemy, że jest to nie prawda. Przecież znakomite efekty odnosi się dzięki zanęcie złożonej z konopi i orzechów, które zawierają przecież nie więcej, niż 40% protein. Nie ma więc sensu robić przynęt z większą zawartością protein. Gdy do nęcenia używamy wyłącznie kulek, bardzo efektywną metodą jest przygotowanie zanęty złożonej z kulek o różnej średnicy - 10, 15 i 20mm. Przyjmując, ze ryby uczą się i zapamiętują przynęty, na które zostały już złowione, taki sposób wydaję się najlepszym. Ryby łowione na jedną wielkość kulek w końcu mogą zacząć rozpoznawać wielkość i ciężar pobieranego pokarmu, co w przypadku kulek o różnej średnicy raczej nie powinno się zdarzyć.

NĘCENIA PUNKTOWE (METODA i PVA)


Na wodach mniejszych i komercyjnych, gdzie populacja karpia jest znaczna, nęcenie dywanowe można odpuścić na rzecz nęcenia punktowego, które w takich przypadkach będzie skuteczniejsze. Możliwości podania zanęty punktowo jest kilka, chociaż najczęściej stosowaną jest : tzw; metoda oraz PVA. ?Metoda? to specjalny koszyczek z ciężarkiem centrycznym, który oblepia się specjalnie do tego przygotowaną kleistą zanętą tzw: metodmixem składającym się ze składników szybko pracujących w wodzie, takich jak zmielone ziarna, zmielony pellet, zmielone kulki i różnego rodzaju stymulatory płynne. Podstawowa rzecz przy zastosowaniu "metody" to zlokalizowanie miejsca żerowania karpi. Najczęściej w "metodzie" stosujemy krótki przypon z kulką pływającą, która unosi się zaraz nad zanętą, która pracuje "pod kulką". 

altalt

Krusha to świetne rozwiązanie przy łowieniu na worki i siateczki PVA. Za pomocą tego urządzenia możemy łatwo pokruszyć kulki i pellet.


Innym sposobem na nęcenie punktowe jest zastosowanie materiałów PVA: worków i siateczek, które wypełniamy ziarnem, pelletem i zanęta sypką. Wg mnie najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest siateczka, tzw.: tunel PVA, dzięki któremu możemy rolować przygotowaną zanętę w postaci "kuli" lub "kiełbasek". Dobrze przygotowana siateczka PVA wraz zawartością nie stwarza takiego oporu w powietrzu podczas rzutu, jak np.: worki PVA. Dla wzmocnienia skuteczności taką "kiełbaskę PVA" możemy polać stymulatorem, syropem lub boosterem. Natomiast w przypadku worka płyn możemy wlać bezpośrednio do środka, zawiązując od góry nicią.. Należy jednak zwrócić uwagę, ponieważ niektóre płyny zapachowe również rozpuszczają materiały PVA. 

alt

Tunel- siatka PVA to idealne rozwiązanie przy nęceniu punktowym.


Różne możliwości zastosowania materiałów PVA.

altalt

altalt

altalt

alt


NĘCENIA ZAPACHEM

Pod tym pojęciem kryje się umiejętność zwabienia karpia w obszar łowienia za pomocą komponentów, które tworzą na dnie pewien rodzaj chmury zapachowej. Do takich produktów zaliczyć można pellety, granulaty, specjalne zanęty sypkie, płynne pokarmy, stymulatory, dipy i boostery. W dzisiejszych czasach, kiedy presja nad wodą jest coraz większa, już nie wystarczy sypnąć zwykłej zanęty, aby liczyć na branie okazałych ryb. Presja wędkarska, ilość wędkarzy nad wodą oraz ilość wrzucanej do wody zanęty wymusza na nas stosowanie coraz bardziej wymyślnych, a zarazem bogatszych w składniki odżywcze produktów, które będą w stanie konkurować z całą resztą zanęt innych karpiarzy. Tak naprawdę "nęcenie zapachem" jest częścią wyżej wymienionych technik nęcenia. Każda zanęta musi pachnieć, aby się wyróżniała na dnie i aby skutecznie oddziaływania na rybie zmysł. Należy jednak pamiętać, aby nie przearomatyzować zanęty. Często się zdarza, że po wyciągnięciu kulek z gotującej się wody nie czujemy żadnego zapachu, pierwsze co przychodzi nam na myśl, to że ilość flavouru, jaką użyliśmy przy wyrobie kulek była za mała. Jest to jednak nie prawda, często takie kulki zaczynają pachnieć dopiero po wysuszeniu lub po wrzuceniu w łowisko. Zbyt duża ilość zapachu może duże karpie skutecznie odstraszyć, ponieważ staje się to dla karpi czymś nienaturalnym w naturalnym środowisku wodnym. Oczywiście jeśli znamy cechy charakterystyczne zbiornika, jego dno i rośliny, wtedy łatwiej nam dobrać poziom zapachu. W wodzie, gdzie na dnie zalega muł oraz gdzie występuje bujna roślinność podwodna, naturalnym jest, że poziom zapachu możemy zwiększyć, ponieważ same środowisko naturalne wydziela takie ilości mocnych zapachów, że nasza zanęta musi sobie z tym poradzić, aby być skuteczna.

alt

Dipy, liquidy, boostery są nieodzowne w dzisiejszym połowie karpi.

alt

Pasta, którą oblepiamy kulkę proteinową przynętową. Po wrzuceniu zestawu do wody pasta zaczyna się rozpuszczać i pracować wabiąc zapachem.Oczywiście poziom "nęcenia zapachem" dobieramy do czasu, jaki możemy spędzić nad wodą. Jeśli łowimy szybko i z marszu, wtedy zależy nam na tym, aby przynęta pracowała bardzo szybko i ściągała ryby w łowisko. Musimy wtedy zastosować większe ilości środków dopalających, aby być skutecznym. Wtedy stosujemy szybko-pracujące pellety, granulaty, pokruszone kulki,konopie, rzepik oraz kule zanętowe z dużą ilością środków płynnych. Gdy możemy sobie pozwolić na dłuższe nęcenia i więcej czasu poświęcić na zasiadki, wtedy poziom dopalaczy zmniejszamy, a zastępujemy go systematycznością w postaci zanęcania łowiska. Łowisko systematycznie nęcimy zanęta treściwą czyli kulkami, kukurydzą, orzechami lub grochem. W jednym i w drugi przypadku jedno jest stałe, moja przynęta zawsze musi się wyróżniać na dnie. W całym tym gąszczu nasz przynęta musi być odpowiednio wyeksponowana, charakteryzować się większą ilością aromatów przy zastosowaniu nęcenia punktowego przy użyciu np: siateczek PVA.

alt

Przed nęceniem kulki można polac boosterem, aby wzmocnić ich zapach.

alt

Kulka przynętowa musi się wyróżniać w gąszczu, który znajduje sie na dnie.

Warto cały czas eksperymentować, w dobie ewolucji karpiowej, gdzie co chwilę pojawiają się nowe i skuteczne przynęty i zanęty, błędem byłoby nie korzystanie z tych dobrodziejstw. Dzięki eksperymentom nabieramy doświadczenia, które z zasiadki na zasiadkę jest coraz większe i które pozwala nam na efektywniejsze łowienie. Prawdą jest, że aby skutecznie łowić, nawet w tych największych wodach,trzeba na nęcenia poświęcić odpowiednio dużo czasu. Jocelyn Dupre napisał: "Bo nawet, jeśli jesteś pewny, że łowisz w odpowiednim miejscu, to bez wcześniejszego nęcenia na branie zawsze będziesz czekał o wiele dłużej".


Marcin Janic

Nie masz uprawnień, zaloguj się aby komentować.

Musisz być zalogowany by móc pisać

Facebook Slider